Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Projekt „Kaszëbskô Ùczba”
poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach przygotował kolejną ofertę dotyczącą tradycji kaszubskich. W Swornegaciach trwa realizacja projektu pn.: „Kaszëbskô Ùczba”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach zadania zaplanowano cykl zajęć poświęconych różnym gałęziom kultury Kaszub. W okresie wakacji letnich są to zajęcia przypominające o kaszubskich tradycjach żniwnych.

Za nami otwarty wykład „O sianiu, zbieraniu i świętowaniu”, który wygłosiła  etnografka – Maria Czaplewska oraz warsztaty terenowe "Dôj Bòże, żebë sã dobrze rznãło!".

Zajęcia te odbyły się przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego oraz na polach uprawnych w Swornegaciach. Uczestnicy wykładu i warsztatów sporo dowiedzieli się na temat uprawy roli na Kaszubach, ale też tradycji świętowania powiązanej z pracami na roli – Dożynkami czy Święta Matki Boskiej Zielnej. Spore zainteresowanie słuchaczy wzbudziły przesądy związane ze żniwami np. fakt, że ostatni snop to tzw. bãks, czyli bękart i stawiać musi go zawsze mężatka (żeby się pannie nie przydarzył!), lub to, że oziminę należy zawsze siać w milczeniu, żeby ptaki się o tym nie dowiedziały…

Po teorii był czas na praktykę. Uczestnicy zajęć zobaczyli i doświadczyli, jak klepie się kosę, kosi zboże, wiąże snopki i stawia sztygi.

Kolejna odsłona projektu w połowie sierpnia. Wtedy to  odbędą się zajęcia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”, kiedy to skoszone zboże będzie zbierane z pola. Odbędą się także warsztaty wyplatania wieńca dożynkowego i wykład etnografa na temat kaszubskich tradycji gospodarskich.

Ze względu na ograniczoną liczbę uczestników spowodowaną obowiązującym reżimem sanitarnym z przebiegu projektu będzie zrealizowany film – już teraz zapraszamy do jego obejrzenia!

 


 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.