Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubi na Rynku Staromiejskim w Koszalinie!
czwartek, 17 września 2020
W ostatnią niedzielę w sercu Koszalina ze sceny znajdującej się przy wzniesionym w lata 60. modernistycznym ratuszu, licznie zgromadzeni, acz przestrzegający przepisów epidemiologicznych mieszkańcy mogli usłyszeć piosenki wykonywane przez zespoły ukraińskie, kaszubskie, romskie, żydowskie, niemieckie i polskie. Wszystko to w ramach odbywającego się już po raz piętnasty "Festiwalu Kultur - Koszalin 2020". Od kilku lat, współorganizatorem tego cieszącego się coraz większą popularnością wydarzenia kulturalnego jest również oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Koszalinie. Na scenie barwy kaszubskie reprezentował bardzo udatnie zespół "Fokus" z Wejherowa. Miejscowi członkowie Zrzeszenia upiekli z tej okazji wiele blach "kucha", który przy stoisku z barwami kaszubskimi i transparentem z widoczną z daleka nazwą oddziału rozprowadzali za darmo w ramach promocji działalności zrzeszeniowej, Nie trzeba dodawać, że ciasto rozeszło się w mig. Czy koszalińskiemu oddziałowi przysporzy to członków? Zobaczymy! Trudno był również na koszalińskim rynku nie zauważyć stoiska Lokalnej Organizacji Turystycznej "Serce Kaszub" z Kościerzyny. Też nie narzekali na brak zainteresowania. Za te znaczące akcenty kaszubskie w mozaice kultur mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących Rzeczpospolitą szczególne słowa uznania dla prezesa koszalińskiego oddziału Zrzeszenia Henryka Schutza i Krystiana Zmudy Trzebiatowskiego. Inicjatorem i głównym organizatorem Festiwalu jest koszaliński oddział Związku Ukraińców w Polsce, zaś jego prezes Roman Biłas, to prawdziwy spiritus movens całego wydarzenia. Ukraińcy, którzy w wiadomych okolicznościach znaleźli się po II wojnie światowej w Koszalinie i okolicy (Biały Bór, Bobolice), stanowią znaczącą grupę wśród współczesnych mieszkańców miasta. Ich działalność na polu społecznym i kulturalnym jest doceniana przez władze miasta i województwa. Wyrazem tego jest znaczące finansowe wsparcie organizacji Festiwalu oraz obecność przewodniczącego Rady Miasta Jan Kuriaty i zastępcy prezydenta Przemysław Krzyżanowski podczas uroczystego otwarcia. Wśród otwierających Festiwal był również koszaliński poseł Piotr Zientarski, który jest członkiem Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego oraz prezes Zrzeszenia Jan Wyrowiński. Cieszy coraz lepsza współpraca miejscowych Kaszubów z bardzo dobrze zorganizowanym środowiskiem ukraińskim.
 
 

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.