Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Nie żyje Piotr Soyka
środa, 5 sierpnia 2020

W wieku 76 lat odszedł od nas śp. Piotr Soyka, wieloletni prezes Gdańskiej Stoczni Remontowa i twórca Remontowa Holding SA. Był wielkim przyjacielem Kaszubów i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wspierał finansowo wiele naszych inicjatyw.

Piotr Soyka urodził się 31 grudnia 1943 roku w Świętochłowicach. Szkołę średnią ukończył w Gdańsku, a studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Gdańskiej w 1972 r. Ukończył również w Studium Organizacji i Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim. Zaliczany jest do grona wybitnych absolwentów Politechniki Gdańskiej.

Przez całe swoje życie zawodowe związany był z przemysłem stoczniowym i okrętowym, podejmując bezpośrednio po studiach pracę w Gdańskiej Stoczni Remontowa. W latach 1984-1987 był w niej dyrektorem ds. produkcji. Pracował także w Portugalii i Szwecji, kształcił młodzież w zawodach morskich w Angolii.

Po zmianach politycznych 1989 r. w Polsce, został dyrektorem naczelnym a następnie prezesem zarządu Gdańskiej Stoczni Remontowej. Przeprowadził ją skutecznie przez proces restrukturyzacji, a wdrażając swoje innowacyjne pomysły w tak trudnym sektorze gospodarki, doprowadził do tego, że stała się ona najlepszą w Polsce i znalazła na czołowej pozycji wśród stoczni europejskich i światowych. Utworzona przez Niego Remontowa Holding SA jest obecnie jednym z największych pracodawców w Pomorskiem.

Piotr Soyka działał też aktywnie na rzecz przekształceń politycznych i gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej, na rzecz budowy państwa demokratycznego i samorządowego, na rzecz rozwoju Pomorza i Gdańska. Był radnym sejmiku województwa pomorskiego, wybranym  z listy Akcji Wyborcza Solidarności, w kadencji 1998-2002, przewodniczył Komisji Polityki Gospodarczej. Był oddanym społecznikiem. Zainicjował powołanie Gdańskiego Klubu Biznesu, którego prezesem, przewodniczył radzie sponsorów Komitetu Obchodów 1000-lecia Miasta Gdańska.

Jego działalność i dokonania były wielokrotnie wyróżniane nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju przemysłu stoczniowego w 2002 r.. Wcześniej otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1997) oraz Złoty Krzyż Zasługi (1993). W 2003 r. wyróżniono Go tytułem Top Menedżer Roku w konkursie „Dziennika Bałtyckiego”.


Piotr Soyka pierwszy z lewej.

Ze śp. Piotrem Soyką znałem się doskonale. Studiowaliśmy w tym samym czasie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Gdańskiej. Zaprzyjaźniliśmy się ponad 30 lat temu. Współpracowaliśmy przy organizacji jubileuszu 1000-lecia Gdańska, czy też w ramach członkostwa w Gdańskim Klubie Biznesu. Spotykaliśmy się także prywatnie z naszymi żonami. Od wielu lat byliśmy zapraszani na urodziny Piotra, które wypadały w Sylwestra, witając potem wspólnie kolejny Nowy Rok. Ostatnie urodziny obchodziliśmy w Jego nowym mieszkaniu w Sopocie w 2019 r.

Z Piotrem Soyką mieliśmy wiele okazji do dyskusji na temat naszego kraju, regionu i Gdańska, członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Był gorącym zwolennikiem państwa samorządowego i demokracji obywatelskiej, bardzo interesowały Go sprawy kaszubskie. Dyskutowaliśmy wiele, m.in. z udziałem śp. prof. Brunona Synaka i prof. Józefa Borzyszkowskiego, kiedy byłem senatorem RP, o wprowadzanej przez rząd Jerzego Buzka reformie administracyjnej. Stąd potem Jego zaangażowanie samorządowe w sejmiku województwa pomorskiego. Wspierał naszą działalność także finansowo. Był fundatorem tablic z modlitwą „Ojcze Nasz” umieszczonych w Jerozolimie w 2000 r. i w Katedrze Oliwskiej. Uczestniczył w Pielgrzymce Kaszubskiej do Jerozolimy w 2000 roku i wspólnie z abp. Tadeuszem Gocłowskim i prof. Brunonem Synakiem dokonali jej odsłonięcia. Cała ta Trójka, będąc już w komplecie w Domu Ojca, wspomina i nadal dyskutuje o naszych kaszubsko-pomorskich sprawach.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w osobie śp. Piotra Soyki straciło wielkiego i oddanego przyjaciela.

Prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w kadencji 2016-2019

 


Uroczystości żałobne rozpoczną się w środę, 12 sierpnia o godz. 9 w Archikatedrze Oliwskiej. Wystawiona zostanie trumna z ciałem zmarłego. Będzie można także złożyć wpis do księgi kondolencyjnej.

Mszę świętą o godz. 11 odprawi abp Sławoj Leszek Głódź. Przed katedrą będą rozstawione dwa telebimy dla zgromadzonych na dziedzińcu. Na zakończenie, list pożegnalny w imieniu stoczniowców z Remontowej, odczyta aktor Teatru Wybrzeże Ryszard Ronczewski.

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu na Srebrzysku o godz. 14:15. Kondukt żałobny przejdzie spod bramy głównej do Alei Zasłużonych.

Rodzina prosi o nieskładanie kondolencji w czasie uroczystości, a także o niekupowanie kwiatów. Będzie możliwość złożenia datków do puszek Fundacji Hospicyjnej ks. E. Dutkiewicza.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2020 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.