Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Tablica upamiętniająca Juliana Fałata
czwartek, 30 lipca 2020

30 lipca 2020 roku na fasadzie kamienicy przy Fosie Staromiejskiej 28 w Toruniu pojawiała się w tablica na cześć wybitnego malarza Juliana Fałata. Odsłonił ją prezydent Michał Zaleski w towarzystwie dyrektora Muzeum Ziemi Puckiej Mirosława Kuklika. 

Wile przepięknych akwareli wędrowało własnie z tego miejsca w różne rejony świata, aby tam głosić urok pomorskich jezior i lasów, Kaszubów i polskiego morza. Kamienica Juliana Fałata przy dawnym adresie pl. Teatralny 42, była ośrodkiem, dokoła którego grupowało się grono patrjotycznie myślących i działających obywateli, była ośrodkiem życia kulturalnego miasta. To tu podczas spotkań u Fałata narodziły się inicjatywy utworzenia Książnicy Kopernikańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Towarzystwa Muzycznego, Konserwatorium Muzycznego czy Konfraterni Artystów.

Na zdjęciu: tablica poświęcona Julianowi Fałatowi i obiektyw kamery

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller wrzucając platynowy pierścień w fale morza dokonał aktu symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Julian Fałat, który był uczestnikiem tej uroczystości, stworzył jeszcze w tym samym roku dzieło pt. "Zaślubiny Polski z morzem", upamiętniające tą niezwykle ważną dla historii kraju chwilę. Dzisiaj obraz ten można podziwiać w Galerii Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. 

Obraz Juliana Fałata "Zaślubiny Polski z morzem" przez wiele dziesięcioleci pozostawał w zapomnieniu. Dzieło znajdowało się w rękach prywatnych, nie pojawiało się na wystawach i było nieznane szerszej publiczności. W publikacjach poświęconych twórczości Juliana Fałata widnieją jedynie suche wzmianki, że namalował on obraz poświęcony Zaślubinom, ale nic nie wspominano o technice, skali ani losach tego dzieła. Dlatego kiedy w czerwcu 2015 roku pojawiło się ono w ofercie jednego ze stołecznych domów aukcyjnych, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku podjęło skuteczne starania o pozyskanie go do zbiorów.

Monumentalna kompozycja przedstawia widziane od strony morza zamarznięte wody zatoki, nabrzeża w porcie w Pucku i zebranych tam uczestników uroczystości: dostojników cywilnych i wojskowych, oddziały kawalerii i tłum cywilów. Ponad zgromadzonymi powiewa biało-czerwona flaga. Całą scenę zdają się obserwować wyłaniające się z wody na pierwszym planie mityczne bóstwa morskie – Neptun i Salacja.

 

Ilustracja

Julian Fałat - malarz i pedagog, jeden z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 roku był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 roku odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 roku podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II, dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". W 1895 roku został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (1900 r.). Do roku 1910 był rektorem Akademii. W okresie 1919-1921 mieszkał w Toruniu, gdzie założył Konfraternię Artystów. Po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlaną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

NAJNOWSZE ARTYKUŁY
© Copyright 2005 - 2021 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.